česky english slovensky deutsche ПО-РУССКИ polski romania българи

Profil spoločnosti

O spoločnosti > Profil spoločnosti

Firma LIBREX vznikla v roku 1990 medzi prvými firmami, ktoré začali vznikať po páde komunizmu. Z pôvodne malej distribučnej firmy s piatimi zamestnancami sa postupne rozrástla do rozmerov strednej firmy so 150 zamestnancami. Firma od roku 1993 postupne začala otvárať obchodné jednotky. Jeden až dva obchody s predajom kníh, máp, časopisov ročne. Dnes ich prevádzkuje 23 na Morave v Českej republike a patrí medzi najväčšie obchodné siete prevádzkujúce kníhkupectvá v Českej republike.

Ďalšou aktivitou sa stalo otvorenie nakladateľského domu rovnakého názvu – LIBREX – so zameraním na deti do 10 rokov. V tejto oblasti sa za niekoľko rokov stalo nakladateľstvo pre deti LIBREX jedným z najväčších detských nakladateľstiev s produkciou a exportom väčším, než existujúce konkurenčné nakladateľstvá (Albatros a pod.).

Ďalším dôležitým krokom v rozvoji firmy sa stal v roku 2001 nákup budovy bývalého obchodného domu v Ostrave. Rekonštrukciou už za šesť mesiacov otvoril LIBREX najväčší dom knihy v postkomunistických krajinách. Na šiestich podlažiach s výmerou 3 500 m2 sa, okrem administratívy a kaviarne nachádza ponuka viac ako 35 000 titulov v počte 220 000 kusov kníh každý deň. Tento Dom knihy LIBREX získal prestížnu cenu Dom roku 2002 a stal sa jednou zo zaujímavých dominánt mesta Ostrava a živým kultúrnym centrom.

Okrem plánovaných otvorení nových obchodných jednotiek v ďalších mestách sa chce pokúsiť LIBREX expandovať do zahraničia a otvoriť svoj prvý obchod mimo územia Českej republiky. Súčasne rokujeme s partnermi v Belgicku, Slovensku a Rumunsku.